מהי זיהום H.pylori?

- Jul 02, 2020-

H-Pylori.....


לעתים קרובות H. Pylori מדביק את הבטן במהלך הילדות. בעוד שזיהומים עם זן חיידקים זה בדרך כלל לא גורמים לתסמינים, הם עלולים להוביל למחלות אצל אנשים מסוימים, כולל כיבים אפטיים, ולמצב דלקתי בבטן המכונה דלקת קיבה.


מה הגורם H.pylori?

H. pylori נחשב להתפשט דרך מזון ומים מזוהמים ובאמצעות מגע ישיר מפה לפה. ברוב האוכלוסיות החיידק נרכש לראשונה במהלך הילדות. זיהום סביר יותר בקרב ילדים החיים בעוני, בתנאים צפופים ובאזורים עם תברואה לקויה.


מאיפה אתה מקבל H.pylori?

אתה יכול להשיג H. pylori ממזון, מים או כלים. זה נפוץ יותר במדינות או ביישובים שחסרים להם מים נקיים או מערכות ביוב טובות. אתה יכול גם לאסוף את החיידקים דרך מגע עם הרוק או נוזלי גוף אחרים של אנשים נגועים.


איך אתה יכול לבדוק H.pylori?

בדיקת נשימת האוריאה (UBT) היא אחת השיטות הלא פולשניות החשובות ביותר לגילוי זיהום הליקובקטר פילורי. הבדיקה מנצלת את ההידרוליזה של אוריאה המופעלת דרך הפה על ידי האנזים אורז, אותו H פילורי מייצר בכמויות גדולות. האוריאה מנוזלת במי אמוניה ופחמן דו חמצני המפוזר לדם ומופרש על ידי הריאות. ניתן לזהות CO2 עם תווית איזוטופית בנשימה בשיטות שונות.


13C הוא איזוטופ שאינו רדיואקטיבי שניתן להשתמש בו בבטחה לבדיקה חוזרת, הנדרשת לעיתים קרובות בפרקטיקה קלינית, ולגילוי זיהום פילורי H אצל ילדים ונשים בגיל הפוריות. יתרה מזאת, 13C-urea היה המצע הנפוץ ביותר במחקרים מתודולוגיים שבוצעו על מנת לאמת בדיקה אבחנתית מסוג זה. יתרון רלוונטי נוסף בשימוש באיזוטופ היציב הוא שניתן לשלוח דגימות נשימה באמצעות דואר או שליח למרכזי ניתוח מרחוק, ובכך לקדם את חלוקת הבדיקה, שאפשר אפילו לבצע בבית אם המטופלים נבחרים והורו אותם כנדרש.


201705261648164473945