מה עלי לעשות אם אני מקבל זיהום ב- H. pylori?

- Oct 09, 2020-

במרפאות חוץ, חולים מגיעים לעתים קרובות להתייעץ עם דיווחים רפואיים ומגלים כי H.pylori חיובי. אני לא יודע מה לעשות?


ראשית, בבדיקה הגופנית הנוכחית יש יותר ויותר תשומת לב לגילוי H.pylori, מה שמראה כי H.pylori מקבל יותר ויותר תשומת לב, במיוחד באזורים עם שכיחות גבוהה של סרטן הקיבה. ברגע שנמצא H.pylori, כרגע דוגל במיגור קליני.


שנית, ישנן שתי שיטות עיקריות לגילוי H.pylori בבדיקה גופנית, האחת היא בדיקת נשימה של פחמן 13, והשנייה היא גילוי נוגדנים בסרום H.


מבחן הנשימה של פחמן 13 הוא שיטת זיהוי לא פולשנית. התוצאה של גילוי H.pylori מדויקת יותר. אם הוא חיובי, זה מצביע על זיהום H.pylori;

בדיקת נוגדני H.pylori בסרום היא שיטת זיהוי פולשנית המזהה H.pylori בנוגדן בסרום, ערך חיובי מצביע על כך שהנבדק נדבק ב- H.pylori. מכיוון שהנוגדן שנוצר לאחר שנדבק ב- H.pylori יישאר בסרום לפרק זמן מסוים, יתכן שהאדם הנבדק חיסל את H.pylori, אך עדיין יש בסרום אם הנוגדן H.pylori הוא נבדק חיובי, זו תוצאה חיובית כוזבת.


לכן, בדיקת נוגדנים בסרום חיובית אינה מצביעה על כך שהנבדק נגוע כרגע. רק אם האדם הנבדק לא נטל תרופות למיגור H.pylori בשלושת החודשים האחרונים ונבדק כנוגדנים לסרואנטיבי, זה עשוי להצביע על זיהום H.pylori. לכן, מומלץ למטופלים שיש להם בדיקת נוגדנים בסרום חיובית לבצע בדיקת נשימה נוספת של פחמן 13.